zachmurzenie duże
19°
19°
poniedziałek
fot. UG Dąbrowa Zielona
Widzowianki wygrały…bitwę regionów
19 sierpnia 2022 r. | 10:00
0

W Dąbrowie Zielonej odbył się konkurs kulinarny „Bitwa Regionów”. Imprezę honorowym patronatem objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Do kulinarnej rywalizacji zaproszone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu częstochowskiego. Celem imprezy było kultywowanie tradycji ludowych. Zadaniem uczestników BITWY było przygotowanie i zaprezentowanie wyjątkowej potrawy przygotowanej z zamiłowaniem do kuchni regionalnej.

Gminę Kruszyna reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich WIDZOWIANKI, które zawiązało się niespełna rok temu. Prezesem KGW jest Anna Krzemińska. „Widzowianki” zaznaczyły już swoją obecność, między innymi w czasie  Finału WOŚP i na kiermaszu wielkanocnym gdzie dało się zauważyć potencjał energii i chęć działania na rzecz promocji Gminy Kruszyna i samej Organizacji.

Bez większego zastanowienia przyjęły zaproszenie do Bitwy Regionów. KGW WIDZOWIANKI przy każdej sprzyjającej możliwości wykazuje zainteresowanie bogatą historią gminy Kruszyna ze szczególnym uwzględnieniem herbu jako symbolu rozpoznawczego lokalnej społeczności. Widzowianki ściśle współpracują z kołami myśliwskimi działającymi na terenie gminy Kruszyna.

Wobec powyższego wybór potrawy do oceny ekspertów nie mógł być inny. Popisowe danie to „dzik w kruszynce”., czyli mięso z dzika w panierce z ziaren słonecznika do tego gruszki w syropie z borówkami i malutkie ziemniaczki pieczone w maśle, a na „przepitkę” dla zaostrzenia smaku nalewka myśliwska.

Komisja oceniała również dekorację stołu i sposób podania jedzenia. I w tym zakresie Widzowianki spisały się na medal. Do degustacji, gości zapraszała wyjątkowo urodziwa, pokaźnych rozmiarów kukła kobiety nazwanej WIDZOWIANKA – HANKA. Na białym obrusie dostojnie błyszczała elegancka porcelana i sztućce, serwetki obiadowe w kolorze fuksji oraz mnóstwo różowych kwiatów. Członkinie KGW również pięknie się prezentowały w jednakowych spódnicach kolorystycznie zgodnych z wystrojem stołu. W odpowiedzi na pytanie reportera o uzasadnienie wyboru potrawy Pani Prezes bez większej tremy opowiedziała historię herbu Gminy Kruszyna przytaczając losy możnowładczej rodziny Denhofów.

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy imprezy w tym dostojni goście chętnie degustowali malutkie porcje serwowane przez Widzowianki, porównywali smakołyki wystawione przez  poszczególne Kola

I wreszcie przyszedł ten najważniejszy moment, jury  ogłosiło wyniki. Widzowianki zdecydowanie wygrały Bitwę Regionów w I etapie i tym samym zakwalifikowały się do rywalizacji wojewódzkiej. Otrzymały okolicznościowy dyplom, nagrodę i bardzo, bardzo dużo gratulacji. /UG Kruszyna/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *