zachmurzenie małe
17°
17°
sobota
fot. UG Kruszyna
Wspólne kolędowanie z Wójtem
11 grudnia 2019 r. | 12:31
0

Atmosferę Świąt Bożego Narodzenia czujemy już od przynajmniej trzech tygodni. Jeszcze w listopadzie sklepy zaczęły bombardować klientów bogatą ofertą przeróżnych ozdób choinkowych i  świątecznych, w tle słychać kolędy. Ale czy na pewno o taką atmosferę nam chodzi?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo rodzinne, pełne ciepła i serdeczności dni. Niepowtarzalny klimat wieczoru wigilijnego, łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń  wyzwala w nas radość i życzliwość. W niedzielę 8 grudnia z inicjatywy Wójta Gminy samorządowa rodzina jaką stanowią mieszkańcy gminy Kruszyna spotkała się na wspólnym kolędowaniu w budynku Szkoły Podstawowej w Kruszynie. W ten wieczór  poczuliśmy magię Świąt Bożego Narodzenia. Na uroczystość licznie przybyli mieszkańcy Gminy, a także swa obecnością zaszczycili radni i sołtysi. Na samym początku uroczystości Wójt Gminy życzyła zebranym zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności nie tylko w święta ale także na cały rok 2020. Wspomniała również o znaczeniu w codziennym życiu wzajemnej życzliwości i szacunku.

Tradycją stało się już przekazanie przez Wójta Gminy symbolicznego Betlejemskiego Światełka Pokoju sołtysom poszczególnych miejscowości. Zwyczaj ten nawiązuje do propagowanej od 30 lat akcji „Betlejemskie Światło Pokoju”. Miejscem narodzenia Pana Jezusa jest Betlejem. Z Groty Narodzenia Pańskiego skauci odbierają światło, które przekazują do Wiednia, a stąd do wielu krajów Europy.  Betlejemskie Światełko Pokoju przekazywane jest wszystkim, którzy pragną jego obecności w imię pokoju, zrozumienia i pojednania między ludźmi z bliska i z daleka. Dziś tak bardzo potrzeba nam pokoju, miłości i zrozumienia, wzajemnego szacunku.

Sołtysi otrzymali piękne udekorowane lampiony z nazwą sołectwa i słowami „Niech Światło pojawi się w Waszych domach na wigilijnych stołach, otulając Was swoim ciepłem i blaskiem sprawiając ze Wasze Święta będą pełne radości i miłości”. Płonące lampiony wyeksponowane zostały na specjalnie przygotowanym stole.

Tak jak zwyczaj każe w przygotowaniach do Świat biorą udział wszyscy członkowie rodziny. Tak też było  w naszej  rodzinie samorządowej. Najmłodsze dzieci – wychowankowie przedszkoli ubrali choinki własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Mikołaj za ten wysiłek obdarował dzieci cukierkami.

Uczestnicy uroczystości zgodnie potwierdzili Mikołajowi, że cały rok byli grzeczni, a więc Starszy Pan z siwą broda i srebrną laską wszystkich poczęstował cukierkami.

I wreszcie nadszedł moment wspólnego kolędowania. Kapela Góralska Hora w czteroosobowym składzie zaprezentowała kolędy i pastorałki. Koncert bardzo się publiczności podobał.

Na zakończenie odbyła się degustacja ciast świątecznych, makowców i pierników. Smakołyki znikały w mgnieniu oka ku uciesze organizatorów.

W holu szkoły odbywał się kiermasz ozdób świątecznych. Można było nabyć bombki, stroiki.

Wszyscy życzyli sobie nawzajem wesołych Świat oraz szczęśliwego Nowego Roku. /UG Kruszyna/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *