zachmurzenie duże
wtorek
fot. UG Kruszyna
100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego
20 września 2019 r. | 11:39
0

W gminie Kruszyna odbyła się uroczystość 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Fundacji Książąt Lubomirskich. Założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich znanym obecnie jako Polski Komitet Olimpijski był książę Stefan Lubomirski, który wraz z rodziną mieszkał w Kruszynie.

Obchody 100-lecia PKOl rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Kruszynie celebrowaną przez proboszcza parafii w Widzowie księdza Zbigniewa Jeża. Na mszy świętej obecne były poczty sztandarowe: Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz szkól z terenu gminy Kruszyna.

Następnie delegacje udały się na cmentarz gdzie złożone zostały kwiaty na grobie członków rodziny Lubomirskich, niezwykle zasłużonej dla polskiego ruchu olimpijskiego. Wieńce złożyli: przedstawiciele PKOl , reprezentantka Fundacji Książąt Lubomirskich, Wójt Gminy Kruszyna, przedstawiciele Rady Regionalnej PKOl w Częstochowie oraz Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy wraz z dwoma wiceprezydentami miasta Częstochowy.

W hołdzie założycielowi i pierwszemu Prezesowi PKOl księciu Stefanowi Lubomirskiemu ufundowana została pamiątkowa tablica. Wykonawcą tablicy był Artur Koćwin – Kamieniarstwo dla budownictwa, projekt zasponsorowali Elżbieta i Wojciech Pałka – właściciele zespołu pałacowo-parkowego. Głównym sponsorem był Krakowski Bank Spółdzielczy.

Tablica została wmurowana przy bramie wejściowej do zespołu pałacowo-parkowego w Kruszynie. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: przedstawiciele PKOl, Fundacji Książąt Lubomirskich, Rady Regionalnej PKOl w Częstochowie, Wójt Gminy Kruszyna oraz Elżbieta i Wojciech Pałka.

Uroczystości asystowała Orkiestra Dęta z Kruszyny i gościnnie z Pajęczna.

Dalsza część imprezy już typowo sportowa odbywała się na boisku sportowym w Widzowie. W nawiązaniu do ceremonii rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich na boisku uformował się barwny korowód na czele z pocztem sztandarowym PKOl. /UG Kruszyna/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *