zachmurzenie małe
16°
16°
sobota
Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego w Kruszynie
07 stycznia 2022 r. | 11:01
1

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko 24-letniemu Andrzejowi R., dotyczący spowodowania w lipcu 2021 roku wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, w którym śmierć poniosła 16-letnia dziewczyna.

W toku śledztwa ustalono, że 4 lipca 2021 roku około godz. 21.30 ulicą Denhoffa w Kruszynie jechały obok siebie dwie nastoletnie rowerzystki. W pewnym momencie w tylne koło roweru, który znajdował się bliżej środka jezdni, uderzył samochód marki Skoda, kierowany przez Andrzeja R. W wyniku uderzenia 16-letnia rowerzystka upadła na pokrywę silnika i szybę, a następnie została odrzucona na lewą stronę drogi na odległość 40 metrów. Kierujący Skodą Andrzej R. oddalił się z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy pokrzywdzonej. Po przejechaniu 850 metrów sprawca utracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.

Na skutek zderzenia rowerzystka doznała poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, w wyniku których zmarła w szpitalu następnego dnia.

Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że w chwili wypadku Andrzej R. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono 1,7 promila alkoholu.

Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było nie zachowanie bezpiecznego odstępu od rowerów podczas wyprzedzania przez kierującego samochodem marki Skoda. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że Andrzej R. przekroczył dopuszczalną prędkość wynoszącą 50 km/h, gdyż poruszał się z prędkością około 87 km/h.

W śledztwie prokurator przedstawił Andrzejowi R. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej R. częściowo przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

Andrzej R., który z zawodu jest kierowcą, nie był w przeszłości karany.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. /PO w Częstochowie/Jedna odpowiedź do “Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego wypadku drogowego w Kruszynie”

  1. Kolega Andrzeja pisze:

    Takiemu dziadowi jak ten Andrzej należy się dożywocie za to że uciekł z miejsca i ją zabił zawsze tak cwaniakowal i teraz ma według mnie to i tak dożywocie to mało życia nie przywróci dziewczynje

    2
    1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *