zachmurzenie duże
-8°
-8°
poniedziałek
Kilka słów Zawadzkiej o śmieciach
19 lipca 2019 r. | 09:45
14

Wójt Jadwiga Zawadzka wydała oświadczenie dotyczące zmian w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Kruszyna.

Poniżej znajdziecie oświadczenie wójta.

PAWEŁ GĄSIORSKI

Szanowni Państwo,

Chciałabym się podzielić wiadomościami z „ostatniej chwili” dotyczącymi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Temat śmieci od roku 2013 jest wciąż żywy. Przypomnę, że tzw „rewolucja śmieciowa” czyli  ustawa z roku 2013 o utrzymaniu porządku i czystości spowodowała, że właścicielem wszystkich odpadów jest jednostka samorządu (gmina), która zobowiązana jest do odbioru i utylizacji śmieci w zamian za opłaty pobierane od właścicieli nieruchomości. W założeniach ustawy koszty zadania muszą być pokryte z wnoszonych opłat.

Zlecanie wykonania zadań firmom odbywa się na podstawie prawa zamówień publicznych czyli po przeprowadzeniu otwartego przetargu. Specjalistyczne firmy kalkulują koszty zadania i oferują ceny. Tak jest w przypadku odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Następnie w oparciu o cenę zaproponowaną przez wykonawcę Rada Gminy Kruszyna podejmuje uchwałę o wysokości opłat, która staje się prawem miejscowym

Pierwsza umowa z  firmą wyłonioną w wyniku przetargu realizowana była bez większych problemów. Opłaty wnoszone przez mieszkańców w 99% pokrywały koszty odbioru i zagospodarowania odpadów.

Kolejna umowa zawarta z firmą PAVER dotyczyła okresu od 1.07.2018 do 30.06.2020. Zaoferowana cena była już większa i wynosiła 34 800 zł miesięcznie. Ekonomia jest niestety bezlitosna i opłata za odbiór śmieci musiała ulec zmianie. Od 1 marca br. wynosi 9,50 zł od  każdej osoby mieszkającej na terenie gminy Kruszyna.

Wydawało się, że przynajmniej na jakiś czas problem został załatwiony. Mieszkańcy ze zrozumieniem przyjęli do wiadomości nowy cennik.

W międzyczasie nastąpił wzrost cen energii, wzrosła płaca minimalna i drastycznie wzrosła opłata tzw. marszałkowska ustalona przez Ministra Środowiska. To wszystko spowodowało, że PAVER nie był w stanie realizować umowy za dotychczasowa cenę. Umowa została rozwiązana. W okresie przejściowym  od 1 maja 2019 do 31 lipca 2019 zawarta została umowa krótkoterminowa, ale niestety kwota była znów wyższa i wynosiła 61500 zł miesięcznie.

W czerwcu ogłoszony został przetarg na zadanie odbiór i zagospodarowanie odpadów. Ofertę złożyła tylko jedna firma PAVER. Zaoferowana cena wynosi 904 800 zł rocznie tj. 75400 zł miesięcznie. W stosunku do ceny z umowy sprzed roku  jest to wzrost o ponad 100%.

Już na najbliższej sesji Rady Gminy musi być podjęta uchwała w sprawie zmiany wysokości opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Poruszony problem nie dotyczy wyłącznie naszej gminy. To zjawisko ogólnopolskie. Na dowód tego, że tematem zajmują się w zasadzie wszystkie samorządy w załączeniu przekazuję Państwu Komunikat Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z dnia 5 lipca br.

Póki co znaczna podwyżka opłat jest nieunikniona. Jedyną nadzieją, że doczekamy się kiedyś oferty z niższą ceną to ustawowa zmiana polityki odpadowej i systematyczne, rzetelne segregowanie śmieci.  Jeżeli wszyscy Polacy uznają za priorytet ochronę środowiska poprzez zminimalizowanie produkcji śmieci oraz ich właściwe segregowanie to zmniejszą się koszty ich utylizacji a w konsekwencji opłaty uiszczane przez obywateli.

Obecne trendy nauczyły nas chodzić do sklepu bez siatki, wodę mineralną i inne napoje kupować w lekkich jednorazowego użytku butelkach, na plenerowych spotkaniach towarzyskich używać sztućców, naczyń i obrusów plastikowych i wiele innych udogodnień. To wszystko niestety generuje tysiące ton śmieci. Ich składowanie i utylizacja są kosztowne.  I tu chciałoby się powiedzieć, że luksus kosztuje, tylko czy jesteśmy w stanie myśleć o śmieciach w kategorii luksusu?

Tymczasem pozdrawiam Państwa serdecznie.

Jadwiga Zawadzka

 14 odpowiedzi na “Kilka słów Zawadzkiej o śmieciach”

 1. Kamil pisze:

  To jest zdzierstwo. Podwyższacie ceny bo na wypłaty nie starcza, “ZA MAŁO ZARABIACIE “

  3
  4
 2. Mimi pisze:

  Też tego nie rozumie.. po pierwsze u nas na wsi a nie podam celowo co to za wieś niech gmina się tym zajmie ok 30% osób nie płaci za rzeczywista liczbę osób. Po drugie są domy gdzie jest po 10 worków że śmieciami a są domy gdzie jest jeden lub dwa to dla czego mamy płacić tyle samo. Staram się rodzine uczyć takiego stylu życia żeby tych śmieci było mniej . Kolejną rzeczą jest to że firma podpisuje umowę do 2020 r i zrywa ja rok wcześniej bez żadnych konsekwencji tylko po to by za parę dni podpisać koleja umowe na wyższą kwotę. Powinna być jakaś kara za zerwanie umowy. Jeszcze jedno nasza gmina oprócz tego że płaci firmie to jeszcze zarabia na tych śmieciach. Rzeczywisty raport kosztów jest troszkę inny niż pani wójt mówi powinna za to się wziąć jakaś jednostka nadzorująca

  7
  2
 3. Obserwator pisze:

  Mimi jaka Ty jesteś ogarnięta dziewczyna… myślę, że jakby Cię wpuścili do Gminy na kontrole to wyłapałabyś wszystkie niedociągnięcia i błędy popełniane przez Urzędników i P. Wójt…

  P.S. ktoś kto ma jeden worek z tworzywami sztucznymi musi resztą w piecu palić… i to Mimi też możesz sprawdzić…

  6
  3
 4. Mimi pisze:

  Nie koniecznie trzeba śmieci spalać. Wystarczy no nie kupować wody w plastiku tylko albo w szklanych zwrotnych butelkach albo kupić filtr i pić wodę z kranu. Nie trzeba brać zrywek jednorazówek a można korzystać z torby wielorazowej. Tak jestem ogarnięta bo pracuje w podobnym urzędzie w innej gminie i co nie co wiem a wójt wciska kit ludziach i myśli że wszyscy tacy ciemni

  • Like pisze:

   No dobra ale jest masa produktów które musisz kupic w plastikowych foliach i opakowaniach.herbaty kawy papiery toaletowe,kosmetyka cała wszystko w plastikach to gdzie to wyrzucać?Czy mam jeden worek czy dziesięć to i tak za smieci musze płacić tą sama stawkę.To ze mam wiecej worków świadczy o tym ze faktycznie te śmieci segreguję a nie wystawiam jeden worek na sztukę a reszta idzie do pieca

   • Mimi pisze:

    Cherbate kupuje w papierowych pudełkach a chemię podstawowa robię sama . Co do kosmetyków też ograniczam ilość bo to sama chemia i nikomu na zdrowie nie idzie.

  • Wesoły Jurek pisze:

   Mimi, gdzie ty masz teraz wodę w szklanych butelkach……chyba, ze ognistą. ?

   2
   1
 5. na skraju wytrzymałość pisze:

  po raz kolejny i przy dziwnym zbiegu okoliczności.
  ze wszystkie przetargi u gminie wygrywają kieleckie firmy.
  pomimo że większość zalecanych usług robią tak że w niedługim czasie będą do ponownego przetargu. Bo jakość wykonania Wola o inspektorat wojewódzki bo powiatowy klapie wszystko jak leci przypuszczam że nawet nie wie jak to wygląda.

  2
  3
 6. Ja pisze:

  Ja juz wyższej kwoty za śmieci nie zapłacę. Po prostu mnie na to nie stać

  2
  1
 7. Radny pisze:

  Ktoś już napisał wcześniej prawdę. Dla czego firma zrywa umowę tylko po to by zaraz podpisać następną na wyższą kwotę. Czy nie powinna ponieść kary

 8. Gerwazy pisze:

  No to jak to jest. Cena za śmieci miesięcznie 75 400 zł (zgodnie z informacją Pani Wójt), mieszkańców gminy jest 4 877 osób (Raport o stanie gminy), proste działanie 75 400/4 877 = 15,46 zł a nie 20,00 zł. Wygląda na to, iż będziemy płacić ok 4,50 zł za dużo. Pewnie za tych co nie płacą. Tak wygląda dbanie Urzędu Gminy o swoich mieszkańców.

  4
  1
 9. Radny pisze:

  No to już wyżej napisałem że gmina chce zarabiać na śmieciach.

  2
  1
 10. Kolega pisze:

  Poczytajcie, popytajcie jak to wygląda w gminach sąsiadujących , ile płacą za śmieci. Okazuje się że w Kruszynie jest najdrożej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *