zachmurzenie duże
19°
19°
poniedziałek
Koniec z 500 plus. Od nowego roku 800 plus!
11 grudnia 2023 r. | 11:17
0

Od 1 stycznia 2024 r. ZUS będzie wypłacał świadczenie wychowawcze w nowej kwocie – 800 zł. ZUS podwyższy świadczenia automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku.

Koniec 500 plus
Nowa kwota świadczenia wychowawczego wpłynie na konta niektórych rodziców już 2 stycznia 2024 r. Wtedy ZUS zrealizuje pierwsze przelewy w podwyższonej kwocie. Wówczas do rodziców trafi 547 mln co obejmie 684 tys. dzieci. W kolejnych terminach wypłaty czyli 4 i 7 stycznia ZUS przekaże łącznie na rachunki bankowe rodziców ponad 1,6 mld zł. W styczniu ZUS planuje wypłatę świadczenia wychowawczego w 10. terminach.

- Podwyższenie kwoty świadczenia wychowawczego o 300 złotych miesięcznie sprawi, że w perspektywie roku na jedno dziecko rodzice dostaną o 3 600 złotych więcej, na dwoje o 7 200 złotych więcej, a w przypadku trójki dzieci, w roku kalendarzowym rodzicie zyskają aż 10 800 zł. Dotyczy to naturalnie sytuacji, gdy rodzice byli już beneficjentami tego świadczenia i wcześniej otrzymywali po 500 złotych na dziecko – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Podwyżkę świadczenia otrzymają te osoby, które na 1 stycznia 2024 r. będą miały prawo do świadczenia w okresie rozliczeniowym, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Nowi rodzice muszą złożyć wniosek
Ci, którzy jeszcze z programu nie korzystają, ale od początku nowego roku będą mieli prawo ubiegać się o 800 plus, powinni złożyć odpowiedni wniosek, wyłącznie w wersji elektronicznej. W tym celu służą cztery kanały: platforma PUE ZUS, gdzie można też znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi, za pośrednictwem strony internetowej banku lub jego aplikacji, Emp@tia, czyli oficjalny portal Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, aplikacja mZUS do zainstalowania na smartfonie, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku.

Każda osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego będzie powiadomiona o nowej kwocie jaka będzie jej przyznana od stycznia 2024 r. ZUS wyślę taką wiadomość na profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Taką operację Zakład przeprowadzi do końca lutego przyszłego roku.

Nie tylko dla rodziców
Waloryzacja świadczenia rodzinnego nie uszczupli grona osób, które mogą po nie sięgnąć. W tej sprawie nic się nie zmieni. 800 plus na dziecko dostać mogą nie tylko rodzice, ale też inni opiekunowie. Oprócz rodziców, zasady programu umożliwiają ubieganie się o pieniądze opiekunom faktycznym dziecka, opiekunom prawnym dziecka, dyrektorowi domu pomocy społecznej, w którym przebywa dziecko.

Osoby, które staną się rodzicami w przyszłym roku mają trzy miesiące na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Jeśli zmieszczą się w tym terminie, otrzymają wyrównanie. Jeśli terminu nie dotrzymają, 800 plus będzie wypłacane nie od miesiąca w którym dziecko się urodziło a od miesiąca w którym ZUS zarejestrował wniosek.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *