zachmurzenie duże
-8°
-8°
poniedziałek
fot. Poczta Polska
Oficjalne stanowisko gminy w sprawie przekazania Poczcie Polskiej danych mieszkańców
01 maja 2020 r. | 12:35
1

Wójt Jadwiga Zawadzka przesłała mi oficjalne stanowisko gminy Kruszyna w sprawie żądania Poczty Polskiej dotyczącego udostępnienia przez gminę Kruszyna spisu wyborców - mieszkańców gminy Kruszyna.

Kilka dni temu na adres urzędu zostało przesłane anonimowe pismo z adresu Poczty Polskiej, w której nadawca zwrócił się do wszystkich gmin w Polsce, w tym do gminy Kruszyna, o przekazanie danych osobowych - spisu wyborców w każdej gminie. Chodzi m.in. o numery PESEL, adres zamieszkania, imiona i nazwiska. Dane te miałyby być przesłane w otwartych, niezabezpieczonych plikach na adres mailowy podany przez nadawcę.

Z apelem o niewysyłanie danych zwrócili się przedstawiciele praktycznie wszystkich stowarzyszeń zajmujących się podobną tematyką (m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Sieć Obywatelska WatchDog). Wszyscy apelują, że przesłanie takich danych na wniosek, bez odpowiednich przepisów, to złamanie prawa, za co grożą surowe konsekwencje cywilne i karne. Włodarz, który jest administratorem danych osobowych, naraża się na pozwy od mieszkańców.

PAWEŁ GĄSIORSKIJedna odpowiedź do “Oficjalne stanowisko gminy w sprawie przekazania Poczcie Polskiej danych mieszkańców”

  1. Piotr Berghof pisze:

    Gdyby dane zostały przekazane RODO traci sen bytu . Każdy mógłby przekazać dane adresowe np polityków i pracowników administracji . Najlepiej członków i sympatyków PiS . I co wtedy ?

    4
    3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *