pochmurnie
-2°
-2°
poniedziałek
Powiatowy Festiwal Żniwny
13 sierpnia 2018 r. | 12:02
0

Jak wyglądały żniwa kilkadziesiąt lat temu? Jak zbierano zboże? Jakich narzędzi używali rolnicy? Na te i inne pytania mogli znaleźć odpowiedź wszyscy, którzy 4 sierpnia odwiedzili Tylin w gminie Mykanów.

Stare maszyny rolnicze to dziś przede wszystkim zabytki, które przypominają ich właścicielom o minionych czasach. Licznie zgromadzona publiczność miała okazje obejrzeć m.in. młocarnie na czele ze słynną Warmianką, żniwiarki oraz ciągniki, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się Zetor 25, popularny „bocian”. Wśród wystawionych maszyn znalazły się również współczesne osiągnięcia techniki, które były oblegane przez najmłodszych uczestników. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki wozem drabiniastym, z którego można było podziwiać piękną okolicę. Wszyscy odwiedzający festiwal mogli zapoznać się z najnowszym sprzętem pożarniczym prezentowanym przez jednostki OSP z Borowna i Starego Cykarzewa.

Na festiwalu nie mogło zabraknąć pokazów artystycznych. Swój repertuar zaprezentowały Ale!Babki z Kruszyny oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Konopisk. Współczesne hity w pięknych aranżacjach przedstawiła 11 letnia wokalista i skrzypaczka Amelia Cierpiał. Swoje największe przeboje zaprezentował uczestnik programu „Must Be The Music” Jacek Miernikiewicz. Wiele osób na festiwal przybyło by usłyszeć uczestników I Konkursu Akordeonowego. Ośmioro wykonawców miało możliwość zaprezentowania się w 5 minutowym programie, składającym się z 2 dowolnych utworów. Jury w składzie: Paweł Wójcik – zawodowy muzyk akordeonista, Jan Małek – zawodowy muzyk akordeonista i waltornista, Krzysztof Smela – patron konkursu i akordeonista, przyznało następujące nagrody: I miejsce - Sławomir Jarząbek (gm. Przyrów), II miejsce – Walenty Mazur (gm. Olsztyn), III miejsce – Elżbieta Łągiewka (gm. Kłomnice). Każdy, kto miał ze sobą tego dnia akordeon mógł wziąć udział we wspólnym wykonaniu utworu „Szła dzieweczka do laseczka”. Wśród wykonawców zaprezentowali się Starosta Częstochowski Krzysztof Smela i Członek Zarządu Leonard Smolarski. Duże owacje i bardzo pozytywne komentarze doprowadziły do deklaracji wprowadzenia na stałe do kalendarza dożynkowego konkursów z tym nietuzinkowym instrumentem, który wyróżnia się bogactwem brzmienia. Część oficjalną zakończyło wręczenie przez starostę podziękowań dla organizatorów i uczestników pokazów żniwnych, którzy przez minione 4 lata włożyli wiele pracy w przygotowanie tego ważnego wydarzenia.

Wśród publiczności, oprócz Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli, który objął patronat honorowy nad imprezą, można było spotkać przedstawicieli władz powiatowych, gminnych i krajowych: Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka, Przewodniczącą Rady Krajowej KGW Bernadettę Niemczyk, Członków Zarządu Powiatu Częstochowskiego Leonarda Smolarskiego i Grzegorza Dynera oraz Radnych Powiatu Magdalenę Brewczyńską-Jeziak i Krzysztofa Nabiałczyka.

Festiwal żniwny odbywa się w ramach cyklu imprez prezentujących dawne sposoby pracy w gospodarstwach rolnych. Grupa pasjonatów na czele z Krzysztofem Nabiałczykiem kolekcjonuje sprzęt wykorzystywany w rolnictwie i dzięki ich zaangażowaniu można przenieś się w czasie do polskiej wsi sprzed kilkudziesięciu lat. /Starostwo Powiatowe w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *