zachmurzenie małe
11°
11°
piątek
Sukcesy stowarzyszenia z gminy Kruszyna
27 września 2019 r. | 12:17
4

W nawiązaniu do artykułu umieszczonego na "Gminie Kruszyna" dotyczącego obchodów rocznicy "krwawego poniedziałku" miło mi poinformować, że nasze Stowarzyszenie "Przyszłość jest w nas" w lutym bieżącego roku złożyło projekt o pozyskanie grantu związanego z odtworzeniem wydarzeń jakie miały miejsce 4 września 1939 roku.

Nasz projekt został wysoko oceniony i otrzymał dofinansowanie do realizacji tego projektu. I tak 10 września 2019 r. w siedzibie LGD "Razem na Wyżyny" w Mykanowie nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie do realizacji zadania w ramach projektu grantowego p.n. "Kultywowanie tradycji i historii obszaru LGD "Razem na wyżyny" sposobem na wzmacnianie tożsamości lokalnej. Umowę ze strony Grantobiorcy podpisał Prezes Stowarzyszenia oraz Wiceprezes. W ramach projektu zostanie zrealizowane widowisko historyczne nawiązujące do tragicznej historii z 4 września 1939r. tzw. "krwawego poniedziałku" w miejscowości Kruszyna, Jacków, Baby i Widzów.

Podpisana umowa jest czwartym projektem realizowanym przez Stowarzyszenie "Przyszłość jest w nas" sfinansowanym ze środków unijnych. Pierwsze zrealizowane granty dotyczyły budowy zbiornika wodnego w Widzowie, budowy infrastruktury sportowej wokół zbiornika, oraz budowy boiska sportowego obok Szkoły w Widzowie.

Na chwilę obecną jesteśmy na etapie podpisywania umowy z wykonawcą wydarzenia historycznego. Udział w wydarzeniu weźmie 50 inscenizatorów (20 w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu wojsk niemieckich z 1939r., 20 statystów odgrywających pomordowaną ludność cywilną, oraz 10 inscenizatorów w umundurowaniu wojska polskiego z kampanii wrześniowej 39 roku). Do tego planujemy, aby wydarzenie to było bardzo wierną rekonstrukcją tragicznych wydarzeń z 4 września, mamy wiele wywiadów przeprowadzonych z osobami, które były świadkiem tych wydarzeń oraz z rodzinami pomordowanych. Widowisko historyczne obejmie inscenizację łapanki w miejscowości Kruszyna, Baby, Jacków i Widzów. Po inscenizacji mordu ludności cywilnej w w/w miejscowościach na zakończenie w Widzowie (to ostatnia wieś przez którą jechali Niemcy i gdzie miała miejsce ostatnia egzekucja) planujemy inscenizację dużej bitwy z okresu II wojny światowej i piknik militarny. W trakcie inscenizacji egzekucji chciałbym, aby odbył się apel poległych i salwa honorowa wraz ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem pomordowanych.

Zapraszam do polubienia na FB strony Stowarzyszenie "Przyszłość jest w nas".

Mariusz Dobrakowski - Prezes Stowarzyszenia "Przyszłość jest w nas", radny gminy Kruszyna4 odpowiedzi na “Sukcesy stowarzyszenia z gminy Kruszyna”

 1. peacemeaker pisze:

  a pokażecie ten kibelek obok krzyża przy cmentarnym murze ? No to miejsce w którym stali zakładnicy przygotowywani na rozstrzelanie ?

 2. Ja pisze:

  Z inf. Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że siedzibą stowarzyszenia jest Widzów, więc co im do “infrastruktury” kruszyńskiej nekropolii, ale miło by było, gdyby pomyśleli też o tych, o których nie ma kto pomyśleć.

 3. Sołtys pisze:

  No cóż czemu mnie nie dziwi że siedzibą jest w widzowie.jeszxze moment a Widzów będzie wsią gminna

  3
  3
 4. Andrzej pisze:

  Jakie płytkie musi być Twoje życie -Sołtys że tak piszesz a co gorsza że tak myślisz!

  3
  2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *